Haşlanmış yumurta sağlığa zararlı mı?

Protein ve vitamin deposu yumurta, doğru şekilde tüketilmediğinde vücudu tehdit eden zararlı maddeye dönüşüyor.
Eklenme Tarihi: 11.03.2018 09:30:44 - Güncellenme Tarihi: 11.03.2018 09:30:44

Yumurtayı çok katı haşlanmış sevenler dikkat!

Yumurtayı katı olarak haşlarsak (sarısının etrafı gri-yeşil rengi alırsa) artık o yumurta sarısı doğal olmaktan çıkar. Kanserojen kimyasal maddelere dönüşür. Zaten bu yumurtayı yemeğe kalktıysanız yumurta sarısının un gibi dağıldığını anımsayacaksınızdır.

Haşlanmış yumurtayı çok seviyor ama kıvamını bir türlü tutturamıyormusunuz. Rafadan, kayısı ya da katı kıvamda yumurta pişirme süresi şu şekilde:

Uzmanlar, protein deposu olan yumurtadan en lezzetli şekilde protein almanın yolunun ise az pişmiş rafadan yumurta olduğunu söylüyor.

Yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor... 

Vücudun gelişiminde etken rol oynar. İçeriğindeki vitamin gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur. Kemik gelişimine katkıda bulunur. Enfeksiyonlara karşı direnç sahibi olunmasını sağlayarak zararlı maddelere karşı zırh görevi üstlenir. Besin değeri yüksek olduğu için tüketildiğinde bu ögeleri enerjiye çevirir. Özellikle köy yumurtaları oldukça faydalıdır. Bunun sebebi tavuğun serbest dolaşımla her türlü besini doğal olarak tüketmesidir. Bu türde pişirilen yumurtalar sağlık bakımından yararlıdır.

 Yumurtayı besin değerlerini kaybetmeden tüketin

Pişmiş yumurtanın sağlıksız bir şekilde servise hazır hale getirilmesi, uzun süre bekletildikten sonra tüketilmesi, birkaç kez kızartma yağı amacıyla kullanılmış yağlar içerisinde pişirilmesi ve yağın aşırı kullanımı ile birlikte yakılarak hazırlanması faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bilinçli tüketici olarak yumurtayı önemli besin değerlerini kaybettirmeden tüketmek gerekmektedir.

Kaynaklar: yemek.mynet.com/yumurta.gen.tr

Enpolitik/Hanzade Karaşın

http://enpolitik.com/haber/160858/haslanmis-yumurta-sagliga-zararli-mi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*