Diyetteyim, makarna tüketebilir miyim?

Diyet yapanların en çok sorduğu soru: "Diyetteyken makarna yenir mi?" BMJ Open dergisinde yayınlanan çalışma, bu soruya cevap niteliğinde. Araştırmacılar, sağlıklı bir diyette makarna tüketilebileceğini yazdı.
Eklenme Tarihi: 06.04.2018 11:22:26 - Güncellenme Tarihi: 06.04.2018 11:22:26

Diyet yapanların en çok sorduğu soru: "Diyetteyken makarna yenir mi?" BMJ Open dergisinde yayınlanan çalışma, bu soruya cevap niteliğinde. Toronto’daki St Michael Hastanesi’nde bu araştırmayı yürüten araştırmacılar; makarnanın kilo alımına ya da vücuttaki yağ oranının artmasına neden olmadığını yazdı. Sağlıklı bir diyetteyken de makarnanın tüketilebileceğini belirtti.

Karbonhidratlar evrensel olarak en çok sevilen besin grubudur. Bilim insanları, son çalışmalarıyla bu gıda grubunu sevme nedenimiz olabilecek “altıncı tadı” ortaya koydular.

Bazı insanlar kilo vermeye çalışırken tükettikleri karbonhidrat miktarını azaltmaya çalışırken, yapılan yeni bir çalışma bunun tam tersini kanıtladı.

BMJ Open dergisinde yayınlanan çalışmada, makarna tüketiminin vücut ağırlığına etkisi rastgele yapılan kontrol denemeleri sonucu 2,488 katılımcıdan elde edilen verilerle değerlendirilmiştir.

Çalışmaya katılan bireyler düşük karbonhidratlı bir diyetteyken, yüksek karbonhidratlı bir diyette olan diğer grup haftada yaklaşık 3.3 porsiyon makarna yedi. Düşük glisemik indeks grubunda yer alan makarna aslında beyaz şeker gibi diğer rafine karbonhidratlardan oldukça az şeker oranına sahiptir ve kan şekerinizi düşük bir seviyede arttırır.

Toronto’daki St Michael Hastanesi’nde bu araştırmayı yürüten araştırmacılar; düşük glisemik indeks değerinin bir parçası olarak makarna yiyenlerin az miktar da olsa diğer gruptan daha çok kilo verdiğini buldu.

Sağlıklı bir diyette makarna tüketilebilir

St Michael’s Hastanesinin danışman doktoru ve araştırmanın baş yazarı olan Dr. John Sievenpiper; “Makarna, kilo alımına ya da vücuttaki yağ oranının artmasına neden olmuyor. Az oranda kilo kaybı olmasına rağmen, düşük glisemik indeks diyetleri için makarna sağlıklı bir yemek olabilir. Araştırmamızın sonuçlarına göre, makarnaların sağlıklı bir diyette tüketildiği zaman vücut ağırlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadığını büyük bir güvenle söyleyebiliriz.” dedi.

Araştırmacılar, diğer sağlıklı diyetlerle birleştirildiğinde makarnanın aynı etkiye sahip olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğu sonucuna varmışlardır.

Porsiyona dikkat

Beslenme uzmanı Rhiannon Lambert, insanların kilo vermeye çalışırken karbonhidratı tamamen kesmeleri gerektiğini düşünmelerini yanlış bulduğunu “Kilo vermek istiyorsanız, yediğiniz şeyin porsiyonuna dikkat edin; ihtiyaçlarınıza göre bir diyet yapın ve egzersizinizi arttırın. Bu şekilde daha fazla kalori yakabilirsiniz” diyerek belirtiyor.

Haber: https://www.independent.co.uk

Çeviri: Galgale

Enpolitik / Hanzade Karaşın

http://enpolitik.com/haber/161661/diyetteyim-makarna-tuketebilir-miyim.html

Sizin Yorumunuz:

*
*