Şair Küçük İskender'den hayranlarına kötü haber

Şair Küçük İskender'den kötü haber geldiŞair Küçük İskender'e kanser teşhisi kondu. Bu haber ünlü şairin hayranlarını çok üzdü. Şair Bodrum'daki evinde sürdürdüğü tedaviyle hastalığı atlatmaya çalışıyor.
Eklenme Tarihi: 28.06.2018 16:39:00 - Güncellenme Tarihi: 28.06.2018 16:42:16

Ünlü şair Küçük İskender’e kanser teşhisi kondu. 54 yaşındaki şair Küçük İskender hastalığını Bodrum’daki evinde sürdürdüğü tedaviyle atlatmaya çalışıyor.


Küçük İskender en son “İkinci Waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi “Ağır Roman” ile oyunculuğa da adım atan küçük İskender 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü, 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü almıştı.

Küçük İskender kimdir?

Asıl adı Derman İskender Över olan Küçük İskender 1964 İstanbul doğumlu. Ressam İskender Över'in oğlu. Kabataş Lisesi'ni bitirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki öğrenimini son sınıfta bırakıp üç yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'ne devam ettikten sonra oradan da ayrıldı. Şiiri uğraş edindi.

İlk şiiri Milliyet Sanat'ta yayımlandı (İskender Över imzasıyla, 1985). "Kişisel yaşamından, çocukluk, aşk gibi konulardan hareketle yazdığı şiirleriyle kendi kuşağının önemli isimlerinden birisi oldu. Kendisini 'marjinal' ve 'aykırı' bir 'metropol şairi' olarak tanımladı. Sınırsız çağrışımlara ve zengin bir imgeleme dayalı şiirlerinde sözcük oyunlarına ağırlık vermesi ile yer yer Can Yücel ya da Cemal Süreya şiirinden etkiler gözlense de, kozmopolit bi dünyanın, kaotik bir yapının, ironik ve simgesel bir dilin şairi olarak belirdi."

kaynak: ajanshaber.com

http://enpolitik.com/haber/196482/sair-kucuk-iskenderden-hayranlarina-kotu-haber.html

Sizin Yorumunuz:

*
*