ABD heyetine çiçeği burnunda Bakan Yardımcısı başkanlık edecek

Türkiye ile ABD arasında yaşanan Rahip Brunson gerilimiyle başlayan süreçte diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye'den bir heyet ABD'ye giderek görüşme gerçekleştirecek. Heyete Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlık edeceği belirtildi.
Eklenme Tarihi: 07.08.2018 17:09:00 - Güncellenme Tarihi: 07.08.2018 17:14:54

Türkiye ile ABD arasında yaşanan Rahip Brunson gerilimiyle başlayan süreçte diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye'den bir heyet ABD'ye giderek görüşme gerçekleştirecek. ABD'ye gidecek heyet belli oldu.

ABD'nin aldığı yaptırım kararı sonrası diplomasi trafiği sürüyor. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, 2 gün içinde ABD'ye bir heyet gideceği ve yüzyüze görüşme yapılacağı ileri sürülmüştü. Diplomatik görüşmeler gerçekleştirmek üzere ABD'ye gidecek heyet belli oldu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyetin ABD'ye gideceği bildirildi. Heyette Adalet, Enerji ve Dışişleri'nden 9 kişi olacak.

Sedat Önal kimdir?

Dışişleri Bakanlığında ciddi görevler üstlenen Sedat Önal, Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle kısa bir süre önce Dışişleri Bakanı yardımcısı olarak atandı.

Dışişleri Bakanlığındaki kariyeriyle dikkat çeken Sedat Önal, Kayseri'de doğdu. Ortaöğretim eğitimini Ankara Fevzi Çakmak Lisesi'nde tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. 

Önal, Ortadoğu ağırlıklı çalışmalarıyla Dışişlerinde yükselen bir bürokrat haline geldi. Suriye krizinin ardından 2012'de Ürdün'e atanan Önal'ın büyükelçilik görevi, 15 Kasım 2016'da sona erdi. Bu görevin ardından  Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak Türkiye-ABD arasındaki Suriye'ye ilişkin sorunların çözümü için Washington'da gerçekleşen toplantılara başkanlık etti.

http://enpolitik.com/haber/197931/abd-heyetine-cicegi-burnunda-bakan-yardimcisi-baskanlik-edecek.html

Sizin Yorumunuz:

*
*