Sivrihisar muska baklavasına coğrafi işaret

Eskişehir'in, ‘çibörek’,’ met helvası’ ve ‘lüle taşı’ndan sonra dördüncü Coğrafi Ürün Tescili, Sivrihisar’ın ‘muska baklavası’ oldu.
Eklenme Tarihi: 06.11.2018 17:29:00 - Güncellenme Tarihi: 06.11.2018 17:29:07

Eskişehir'in Sivrihisar ilçe Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuru yapılarak bölgeye özgü "muska" baklavasının coğrafi işaretlemesi gerçekleştirildi.

İlçe Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, yazılı açıklamasında, Sivrihisar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bölgede, yerel mirasa sahip çıkmak adına coğrafi işarete konu olabilecek ürünleri belirleme çalışması başlattıklarını kaydetti.

Konuyla ilgili bilgi veren Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, "Sivrihisar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bölgemizde yerel miraslarımıza sahip çıkmak adına, Sivrihisar Belediyesi olarak, ilçemizde coğrafi işarete konu olabilecek ürünlerimizin tespiti amacıyla bir çalışma başlatıldı. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında niteliği, ünü ve diğer özellikleriyle ilçemizle özdeşleşmiş ürünlerin tespiti yapıldı" dedi.

Yüzügüllü, "İlk olarak Sivrihisar’ın Muska baklavasının Coğrafi İşaret Tescili ile ilgili başvurusunu gerçekleştirdik. Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı'na yaptığımız başvuru gerekli incelemenin yapılmasının ardından kabul edildi ve ilçesinin muska baklavası Sivrihisar'ın ilk, Eskişehir'in dördüncü coğrafi işaretli ürünü olarak tescillendi" ifadelerini kullandı.


kaynak: hürriyet

    http://enpolitik.com/haber/212092/sivrihisar-muska-baklavasi-cografi-isaret-aldi.html

    Sizin Yorumunuz:

    *
    *