Haşim Akten


ŞERİAT TARTIŞMASI

Birkaç gündür Şeriat tartışması var. Cumhurbaşkanı “Şeriata düşmanlık, dine husumettir” demiş. Yani Türkiye’de söylediği için İslam’a düşmanlık anlamı taşıyor. Çünkü her dinin şeriatı vardır.


Bugün rahatsız olduğum için canlı yayın yapamadım ama yazı ile ifade edeyim dedim. Birkaç gündür Şeriat tartışması var. Cumhurbaşkanı “Şeriata düşmanlık, dine husumettir” demiş. Yani Türkiye’de söylediği için İslam’a düşmanlık anlamı taşıyor. Çünkü her dinin şeriatı vardır. Türk Dil Kurumu ise şöyle diyor; “Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu; İslam hukuku.” Eyvallah. Fakat burada merak edilen bir soru var. Hangi Şeriat? Suudilerin şeriat anlayışı mı? Taliban’ın şeriat anlayışı mı? İran’ın şeriat anlayışı mı? Kafa kesip videosunu dünyaya yayınlayan, kadınları ve çocukları satılığa çıkaran Işid şeriatı mı? Domuz bağıyla müslüman öldüren, kafasına çivi çakarak insan öldüren Türkiye’deki Hizbullah şeriatı mı? Bu soruları çoğaltabiliriz. “Fiyatları Allah belirliyor”, “Depremden koruyucu aile olarak aldığınız bir küçük kız çocuğa nikah düşer” diyen Diyanetin şeriat anlayışı mı? Akil baliğ olmamış küçük kız çocuklarıyla nikah kıyılabilir diyen, “kadın selamlaşırsa Cinselliğe davetiye çıkarmış olur” diyen kendini Ehli Sünnet bayraktarı zanneden hocaların şeriat anlayışı mı? Açım diyen fakirlere “Bayrak inmez, ezan dinmez” diye cevap veren, fakiri daha fakir zengini daha zengin eden sisteme gözünü kapatarak göz yumanların şeriat anlayışı mı? Fakirin içtiği çaya suya, yediği ekmeğe vergileri arttırarak zam üstüne zam yapan iktidarın yandaş holdinglerin devlete olan milyar milyar dolarlarını faiziyle birlikte silenlerin şeriat anlayışı mı? Filistin için halkı boykota çağırıp mitingler yapan ama İsraile mühimmat da dahil her türlü yardımı yüzlerce gemiyle gönderenlerin şeriatı mı? Cinsel istismara uğrayan küçük erkek çocukları için “Bir defadan bir şey olmaz” diyen kadın Bakanın şeriat anlayışı mı? Yaptıkları haksızlık ve yolsuzluklarla, insanları benim partimden, benim tarafımdan değilsen vatan hainisin, cehennemliksin diyerek insanları dinden soğutanların şeriat anlayışı mı? Arap kültürünü bize din diye sunanların şeriatı mı?

Yazacaklarım bir kitap olur. Gerçekten HANGİ ŞERİAT?

Kız çocuklarını kurtaran, kadın haklarını koruyan İslam’ın şeriatı ise başım gözüm üstüne.

“Oku” diyerek gelen ayetlere uyarak ilmin peşinden gitmek ise başım gözüm üstüne.

“İşi ehline verin” diyen İslam’ın şeriatı ise başım gözüm üstüne.

“Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevk etmesin” diyen yüce dinimizin şeriatı başım gözüm üstüne.

Yüce dinimizin mükemmel öğretilerini yazmama gerek yok. Açın Kur’an’ı okuyun. Sevgili Peygamberimizin hayatını inceleyin yeter ama Emevilerin dayattığı Arap kültürüne dayalı hadislere de dikkat edin.

Vesselam.