İsrail ve egemen güçlerin “Filistin” oyunu

Öncelikle Ramazan ayı münasebeti nedeniyle tüm İslam alemine ve RODOP RÜZGARI dergisi okuyucularına hayırlı Ramazanlar diliyorum. Geçtiğimiz aydaki dergimizde “Dünyada yaşananların gölgesinde barış” adlı bir yazı kaleme almıştım. O yazımda Suriye’deki yaşanan gelişmelerden bahsetmiştim. Şimdi de Ortadoğu’nun en büyük sorunu haline gelen Filistin’deki yaşanan gelişmelerden biraz bahsetmek istiyorum.

Öyle ki Filistin’de gelinen son durum, adeta bir insanın kanını donduracak şekilde gelişmelere sahne olmuş, bu topraklara atalarının sahibi olduğu burada yaşayan insanlar farklı siyasi entrikalar neticesinde doğup büyüdüğü topraklarından uzaklaştırılmaya çalıştırıldıklarını görüyoruz. Arkasına başta ABD olmak üzere, batının da desteğini alan İsrail devleti, kurulduğu günden bugüne kadar Filistin toprakları üzerinde yayılmacı politikasını sürdürerek binlerce Filistinli sivilin ölümüne neden olmuş ve olmaya da devam ettiğini görüyoruz.

İsrail’in 15 Mayıs 1948’de Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıl devam eden felaketlerin başlangıcı oldu. Bugüne baktığımızda en son haliyle İsrail, Filistin topraklarının yüzde 78’ine hakim oldu.

Peki Kudüs’ün Müslümanlarca kutsal kabul edilmesinin nedenlerine kısaca bir bakalım:
-Müslümanlar açısından kutsal topraklar listesinde 3. sırada bulunan Kudüs; M.S. 610 yılında ilk kıble olma unvanına sahip olduğu için İslam dininde kutsal olarak kabul edilir. Tüm camiler arasında en kutsalı olan ilk 3 camiden biri olarak, İslam dininde bahsedilen Mescid-i Aksa; Kudüs sınırları içerisindedir.
-Kudüs’ün kutsal kabul edilmesinin bir diğer nedeni ise Hz. Muhammed (SAV)’in 620 yılında Miraç’a bu şehirden çıkmış olmasıdır.
-Kudüs’ün bu denli önemli olması; Kudüs sınırlarında çok sayıda önemli dini eser ve yapının yer almasından da kaynaklanır. Mescid-i Aksa, Kubbet-üs Sahra gibi dinimizce kutsal olan yapılar; eski Kudüs şehri sınırları içerisindedir.

Yukarıdaki 3 sebepten ötürü; Kudüs; İslamiyet’te kutsal bir mekan olarak ifade edilir.
Yine bugün gelinen son durumu değerlendirecek olursak; dünyanın aynen Suriye’de yaşananlarda olduğu gibi, İsrail devletinin Filistin’deki Müslüman halkına da sergilediği tutuma seyirci kaldığını görmekteyiz.

Bana tüm bu gelişmeler Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler’in 5 daimi üyesinin (Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) veto hakkını eleştirirken kullandığı “Dünya 5’ten büyüktür” sözlerini bir kez daha hatırlattı. Maalesef gelinen son durum dünyanın hangi yerinde olursa olsun, herhangi bir devletin hiçbir neden olmaksızın masum sivillere yönelik saldırıya geçmiş olması kabul edilemez bir durumdur. Ancak kendilerini “demokrasi havaris”leri olarak gören bazı güçlü ülkeler de bu duruma seyirci olarak kalmakta ve menfaatleri doğrultusunda bir tavır sergilemeye devam ettiklerini görmekteyiz. Son yüzyıldaki dünyadaki gelişmelere baktığımızda bu ve benzer saldırılar genelde İslam ve Müslüman halklarına yönelik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Acaba bu bir tesadüf mü elbette ki tesadüf değil. Bana göre tüm bu saldırılar; Ortadoğu’daki Müslüman halklarına karşı batı güçlerinin, yayılmacı politikaları neticesince Müslümanlara karşı başlatılan saldırılardır. Burada başlatılmak istenen savaş neticesinde de, diğer egemen güçler başta olmak üzere, Ortadoğu’nun yeraltı zenginliklerine sahip olarak, Osmanlı imparatorluğu öncesinde Müslümanları adeta bir sömürge haline getirmeye çalıştıklarını söyleyebiliriz. Bu düşüncelerim okuyucularımıza biraz ütopik yaklaşım olarak gelebilir ancak, uzun vadede varılmak istenen noktanın bu olduğunu söylemek istiyorum. Peki bu egemen güçler, yukarıda bahsettiğim çirkin emellerine ulaşabilecekler mi? diye sorduğumuzda, bu asla mümkün olmayacak. Çünkü tarihte bunun birçok örneği vardır. Yeter ki; İslam alemi ve Müslüman halkları bu ve benzeri çirkin olayların birer oyun olduğunu anlayarak, bunların oyuncağı olmaktan uzak durabilsinler.

http://enpolitik.com/kose-yazisi/2235/israil-ve-egemen-guclerin-filistin-oyunu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar