657.Tarihi Kırkpınar Güreşleri

657 yıldır aralıksız devam eden ve 2010 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası” listesinde yer alması uygun görülen, Dünya’nın en eski organizasyonlarından biri olan Tarihi Geleneksel Kırkpınar Güreşleri, Yağlı güreşin Olimpiyatı olarak da adlandırılmaktadır. Her yıl, ülke içinden ve Dünya’nın her tarafından binlerce güreş meraklıları ve basın mensupları, güreşleri izlemek için Edirne’ye akın etmektedir. Yine aynı şekilde binlerle güreşçi bir yıl boyunca bu organizasyona katılmak için hazırlık yaparak güreşlerde boy göstermektedir. Tarihi Geleneksel Kırkpınar Güreşleri, bir spor etkinliği olması yanı sıra yüzyıllarca yaşatılmış köklü bir mirasın devamıdır.

Kırkpınar'ın doğmasına vesile olan bizim kültürümüzde ve inancımızda esas olan; insanın putlaştırılmasının ve ilahlaştırılmasının her anlamda önüne geçilmesi ve onun, Yüce Yaradan'ın aciz bir kulu olduğunun belirtilmesidir. Kırkpınar geleneğinde, insana "ben" dedirtecek hiçbir fırsat tanınmamıştır. Bunu bilen ve buna inanan nasıl ‘ben şu iyiliği yaptım’ diye övünmez. Tam tersi; “üzerimdeki iyilikler fazlalaştıkça da nimetler fazlalaştı, bunlara nasıl şükrederim?” endişesiyle boyun büker; tıpkı taneleri olgunlaştıkça boyun büken buğday başağı gibi... Kırkpınar geleneğinde güç, kuvvet, ustalık, pehlivanlık, mal, evlat, zenginlik çoğaldıkça mesuliyet de büyür. Bunlara sahip olanlar "Bütün iyilikler ve güzellikler Allahü teâlâdandır; bu nimetlere nasıl şükrederim?" endişesine düşerler. Bunlara şükredebilmek ve bu nimetlerle bütün canlılara faydalı olabilmek için gayret ederler, nimete kavuştukça da “benim” deyip övünmezler; tam tersi “Rabbim! Senin ihsanların ve nimetlerin üzerimde ne kadar çok” deyip boyun bükerler. İşte Kırkpınar’la Olimpiyat’ın farkı… Olimpiyatlar; binlerce “ben” diyen ilah ve efsane türetirken, Kırkpınarlar ise "Rabbimin aciz bir kuluyum ve Onun nimetlerine nasıl şükrederim?" endişesinde ve bu endişeyle ağlayan gönül insanlarını bütün insanlığa sunar.

Bu yıl 09-15 Temmuz tarihleri arasında 657.’si yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılışı 09 Temmuz 2018 Pazartesi günü Saray içi Er Meydanı’nda düzenlenen törenle gerçekleşti. Açılışa, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim ile çok sayıda güreş severler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban, Türk bayrağını göndere çekti. 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri; geçmiş yıllardaki güreşlerden farklı olarak;  Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde meydana gelen tren kazasında 24 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi nedeniyle, geleneksel davul-zurna ile başlama geleneğini bir eğlenceden çıkartılarak, bir matem havasında; 2 gün yas tutarak geçirildi. Ve Çarşamba Günü itibariyle de Kırkpınar’ın 657 yıllık geleneğine uygun olarak, davullar vurmaya, zurnalarda çalmaya başladı. Ayrıca Başpehlivanlık final müsabakası,  2018 Dünya Futbol Şampiyonası Fransa ve Hırvatistan final maçı ile 15 Temmuz hain kanlı darbe girişiminin 2. Yıl dönemiyle aynı güne denk geldi.  Yine Tarihi Kırkpınar güreşlerinde ilk defa, bu sene Dünya Kupası'nda ilk defa uygulanan Kırkpınar'da ise geçmişte de başvurulan VAR benzeri bir sistem kullanıldı. Tartışmalı pozisyonlar kurulan sitemde hakemler tarafından tekrar izlenerek yanlış karar verilmesinin önüne geçilmeye çalışıldı.

Bu yıl 657.’si yapılan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde rekor kırarak 14 ayrı boyda, 2 bin 228 pehlivan kayıt yaptırdı. Üç gün devam eden güreşlerin sonunda finalde Şaban Yılmaz’ı yenen Orhan Okulu Başpehlivan olmuştur. Başpehlivan Orhan Okulu, finalden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada kendisini destekleyenlere teşekkür etti. Altın kemeri Antalya’ya götürmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Okulu, “Hedefim 3 kez üst üste altın kemeri alarak, kemerin sürekli sahibi olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Orhan Okulu şehit ailelerine baş sağlığı, şehitlere de Allah'tan rahmet dilediğini belirterek, "Bu kemeri de şehitlerimize armağan ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bu yılın Tarihi Kırkpınar Güreşlerine damga vuran olay ise: başpehlivanlık üçüncü tur eşleşmede Ali Gürbüz’ün rakibi Recep Kara arasında ki müsabakasında ki puan tartışması oldu. Normal sürede iki pehlivan da birbirine üstünlük sağlamayınca puanlama bölümüne geçildi. Ali Gürbüz atak yaparak Recep Kara’dan puan almaya çalıştı, ancak Recep Kara da karşılık verince iki pehlivan da puan aldığını düşünerek sevinç yaşadı. İtirazlar sonucu Hakem Kule heyeti, Video Yardımcı Hakem Sistemi’nden (VAR) faydalanarak video kayıtlarını inceledi. Bu sırada Recep Kara ve Ali Gürbüz, yardımcılarıyla birlikte hakem kule heyeti önünde bekledi. Yaklaşık yarım saat süren inceleme sırasında tribünlerin yarısı Ali Gürbüz’e, diğer yarısı da Recep Kara lehine tezahüratta bulundu. Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) üzerinden yapılan incelemede Ali Gürbüz galip sayıldı. Bunun üzerine Recep Kara uzun süre çayırda itiraz etti. Ardından kule hakemlerinin yanına çıkan Recep Kara resmi itirazda da bulundu. Bunun üzerine Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın görevli hakemleri ceza kuruluna sevk etti. Bundan sonra bir komisyon kurulacak, güreş tekrar incelenecek. Bu komisyonun kararına göre hakemler ceza alabilecekler” denildi

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Derece Giren sporcular şunlardır;

BAŞ, 1.Orhan Okulu 2.Şaban Yılmaz 3.Ali Gürbüz 3.Serhat Balcı
BAŞALTI, 1.Ertuğrul Dağdeviren 2.Furkan Durmuş Altın 3.Cengizhan Şimşek 3.Tanju Gemici
BÜYÜK ORTA BOY, 1.Mevlüt Köken 2.Mustafa Doğan Özkaya 3.Yıldıray Akın 3.Rasim Saraç
KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY, 1.Ali İhsan Batmaz 2.Barış Bayav 3.Yaşar Şan 3.Osman Hazar
KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY, 1.Mehmet Ali Karacan 2.Tolga Odabaşı 3.Seçkin Duman 3.Osman Tokköz
DESTE 3 (Deste Büyük), 1.Tufan Güzel 2.Süleyman Kozakoğulları 3.Atakan Makas 3.Engincan Akşit
DESTE 2 (Deste Orta), 1.Enes Doğan 2.Osman Kan 3.Efe Kölebaş 3.Celal Bayar Çilenker
DESTE 1 (Deste Küçük), 1.Serdar Yıldırım 2.Emre Ayyıldız 3.Sefa Yılmaz 3.Emirhan Saygı
AYAK, 1.Yıldıray Pala 2.Ensar Bıyık 3.Furkan Güler 3.Sertaç Üngör
TOZKOPARAN, 1.Ömer Faruk Kırat 2.Erkan Şahin 3.Ozan Kıl 3.Ramazan Yıldız Çilenker
TEŞVİK 2, 1.Doğukan Toprak 2.Serhat Atalay 3.Hüseyin Şenel 3.Alperen Atar
TEŞVİK 1, 1.Cengizhan Ramazan Doğan 2.Muhammet Enes Özcan 3.Yasin Yeşil 3.Yusuf Kırat
MİNİK 2, 1.Batuhan Kucur 2.Muhittin Can Çıkmaz 3.Arda Erkan Avcuoğlu 3.Mertcan Yıldırım
MİNİK 1, 1.Emre Atmaca 2.Güven Can Türkoğlu 3.Özer Özgür Aslan 3.Salih Can Topçu

http://enpolitik.com/kose-yazisi/2356/657tarihi-kirkpinar-guresleri.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar