Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Göktan Ay
Köşe Yazarı
Göktan Ay
 

Sanat’la birleştirilen birimlerin yapılanmasında da birlik yok!

Bugün de “Sanat” alanı ile birleştirilen farklı isimdeki Fakültelerin, yapılanmadaki Bölümlerine yer vererek, ne kadar uyumlu/uyumsuz olduğunu sizlere anlatmak istiyoruz. Bu birleştirmeleri ve yapılanmaları hangi komisyonların yaptığını merak ediyor ve öğrenmek istiyoruz. Ayrıca Dekan olarak görev yapan akademisyenlerin, “Biz ne yapıyoruz? Bu yapılanma ile nasıl kalite gelecek? Ne yetiştireceğiz? v.b”  soruları sorarak, empati yaparak yan gelip yatmamalarını rica ediyoruz.   1/ Ege Üniv. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Bölümleri; "Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Resim Bölümü Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Mimarlık Bölümü"   2/ Necmettin Erbakan Üniv. Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi bölümleri; "Endüstriyel Tasarım Böl. Geleneksel Türk Sanatları Böl. Grafik Böl. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Böl. Mimarlık Böl. Radyo, Televizyon ve Sinema Böl. Resim Böl. Seramik Böl. Şehir ve Bölge Planlama Böl." Radyo, Televizyon ve Sinema Böl.’nün bu yapılanmadaki yerini anlamak için Prof. olmak gerek!   3/ Bilkent Üniv. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Bölümleri; "Güzel Sanatlar (hangisi?) Bölümü Grafik Tasarımı Bölümü İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü İletişim ve Tasarımı Bölümü Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü Mimarlık Bölümü" İletişim ve Tasarımı Bölümü’nün, bu yapılanmadaki yerini anlamak için Prof. olmak gerek   4/ Antalya Bilim Üniv. Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi bölümleri; "Mimarlık Böl. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Böl."     5/ İstanbul Ayvansaray Ün. Güzel Sanatlar,Tasarım ve Mimarlık Fak. bölümleri;       6/ Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fak. (Bu birleşmeye de karşıyız) Bölümler şöyle; "İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mimarlık Bölümü Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü" (Bölüm mezunları aşçılık, gıda denetleme, gurmelik ve akademisyenlik gibi birçok alanda iş imkanı bulabilmektedir. Aşçı olarak çalışmak isteyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri otellerde, restorantlarda ve turizmin canlı olduğu birçok bölgede iş imkanı bulabilmektedir.) Bu yapılanmada yeri var mıdır? İletişim ve Tasarımı Bölümü" (İletişimin yer var mıdır?) Sanat Nerede? ) Güzel Sanatlar Nerede?   Yanlış birimlerin birleştirilmesinden sinerji doğmuyor, kadük kalıyor. O nedenle; Güzel Sanatlar Fak., İletişim Fak., Konservatuvar, Müzik ve Sahne Sanatları Fak. (Üniversitesi), Mimarlık Fak., Mimarlık ve Tasarım Fak.   v.b. alanlara özgü yapılanma şarttır. Diğer Fakülte örnekleri ile devam edeceğiz…  
Ekleme Tarihi: 14 Eylül 2021 - Salı

Sanat’la birleştirilen birimlerin yapılanmasında da birlik yok!

Bugün de “Sanat” alanı ile birleştirilen farklı isimdeki Fakültelerin, yapılanmadaki Bölümlerine yer vererek, ne kadar uyumlu/uyumsuz olduğunu sizlere anlatmak istiyoruz.

Bu birleştirmeleri ve yapılanmaları hangi komisyonların yaptığını merak ediyor ve öğrenmek istiyoruz.

Ayrıca Dekan olarak görev yapan akademisyenlerin, “Biz ne yapıyoruz? Bu yapılanma ile nasıl kalite gelecek? Ne yetiştireceğiz? v.b”  soruları sorarak, empati yaparak yan gelip yatmamalarını rica ediyoruz.

 

1/ Ege Üniv.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Bölümleri;

"Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

Resim Bölümü

Geleneksel Türk Sanatları Bölümü

Mimarlık Bölümü"

 

2/ Necmettin Erbakan Üniv.

Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi bölümleri;

"Endüstriyel Tasarım Böl.

Geleneksel Türk Sanatları Böl.

Grafik Böl.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Böl.

Mimarlık Böl.

Radyo, Televizyon ve Sinema Böl.

Resim Böl.

Seramik Böl. Şehir ve Bölge Planlama Böl."

Radyo, Televizyon ve Sinema Böl.’nün bu yapılanmadaki yerini anlamak için Prof. olmak gerek!

 

3/ Bilkent Üniv.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Bölümleri;

"Güzel Sanatlar (hangisi?) Bölümü

Grafik Tasarımı Bölümü

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

İletişim ve Tasarımı Bölümü

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü

Mimarlık Bölümü"

İletişim ve Tasarımı Bölümü’nün, bu yapılanmadaki yerini anlamak için Prof. olmak gerek

 

4/ Antalya Bilim Üniv. Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi bölümleri; "Mimarlık Böl.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Böl."

 

 

5/ İstanbul Ayvansaray Ün.

Güzel Sanatlar,Tasarım ve Mimarlık Fak. bölümleri;

 

 

 

6/ Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fak. (Bu birleşmeye de karşıyız) Bölümler şöyle;

"İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Mimarlık Bölümü

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü" (Bölüm mezunları aşçılık, gıda denetleme, gurmelik ve akademisyenlik gibi birçok alanda iş imkanı bulabilmektedir. Aşçı olarak çalışmak isteyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri otellerde, restorantlarda ve turizmin canlı olduğu birçok bölgede iş imkanı bulabilmektedir.) Bu yapılanmada yeri var mıdır?

İletişim ve Tasarımı Bölümü" (İletişimin yer var mıdır?)

Sanat Nerede?

)

Güzel Sanatlar Nerede?

 

Yanlış birimlerin birleştirilmesinden sinerji doğmuyor, kadük kalıyor. O nedenle;

Güzel Sanatlar Fak.,

İletişim Fak.,

Konservatuvar,

Müzik ve Sahne Sanatları Fak. (Üniversitesi),

Mimarlık Fak.,

Mimarlık ve Tasarım Fak.

 

v.b. alanlara özgü yapılanma şarttır.

Diğer Fakülte örnekleri ile devam edeceğiz

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.