Çin'den getirilen 42 vatandaş için 14 günlük Koronavirüs karantinası sona erdi

Çin'den getirilen 42 vatandaş için 14 günlük Koronavirüs karantinası sona erdi | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 14.02.2020 08:38:46 - Güncellenme Tarihi: 05.05.2020 10:27:03

Çin'in Vuhan kentinden getirilen 42 Türk vatandaşının yeni tip Koronavirüs (Covid-19) için uygulanan 14 günlük karantina sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Son tahlil sonuçlarında da virüs çıkmadı" dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Vuhan’dan tahliye edilen ve gözlem süreleri dolan vatandaşları Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

'Bundan sonraki süreçte de normal hayatlarına devam edecekler'

Vuhan'dan tahliye edilen 42 kişinin bundan sonra normal hayatlarına devam edeceklerini, herhangi bir takip gerekmediğini söyleyen Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

"14 günlük zaman dilimde hastalık bulgusu yoktu. İlk günden itibaren 3 günlük aldığımız tetkitlerde bir bulguya rastlanmadı. Bugün çıkan sonuçların negatif olduğu yani koronavirüsüne rastlanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz . 42 yolculardı. Ben kendileri ile bütün vatandaşlarımızla görüştüm. 5 tane de çocuğumuz vardı. Bundan sonraki süreçte de normal hayatlarına devam edecekler. Yurt dışında olan vatandaşlarımız 1 gün daha kalmak istediklerini belirttiler."

'Kırgızistan ve Özbekistan bizden kit istedi'

Koronavirüs tespitinde kullanılan yerli kitin gelen talepler doğrultusunda ihraç edileceğini belirten Sağlık Bakanı Koca, "Bu süreçte kitler DSÖ doğrultusunda üretiliyor. Bir ülkeden 10 bin talebi bulunuyor. Bu kit 90 ila 120 dakika arasında sonuç verebiliyor. Almanya'da ve Fransa'da bulunan kitlerin 3 saati buluyor bu süre. Önümüzdeki günlerde de yurtdışına talebi karşılamak üzere yapılmış olacak. Kırgızistan ve Özbekistan bizden kit istedi. Türkiye'de kit üretiminde sorun olmayacağını söyleyebiliriz" dedi.

'Hastane kapatılmayacak'

Koca, "İçeride sağlık personeli dahil 61 kişi bulunuyor. 42 kişi bugün itibariyle tahliye oldu. Yabancı vatandaşlar ise bir gün daha kalarak yarın ülkelerine dönecekler. Hastane ise kapatılmayacak bir enfeksiyon hastanesi olarak kullanılacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

'DSÖ'nün önerdiklerinden daha ötesini uyguladık' 

Termal kamera uygulamasının yetersiz olduğu eleştirilere yönelik Bakan Koca, ''Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerdiklerinden daha ötesini uygulayan ülke Türkiye oldu. Burada gözlem altında tutan bir ülke de olmadı. DSÖ önermediği zamanda biz başlattık bu uygulamayı. Karantina odalarımız hazır. Bizim 48 tane kurabileceğimiz 50 yataklı karantina hastanesi olacak hastanelere sahibiz'' dedi.

Hastaneden taburcu edilenler konuştu: Doğduğum odada karantinada kaldım

Taburcu edilen İngilizce öğretmeni, ''İngilizce öğretmeni olarak çalışıyordum. Enterasan bir şey oldu. Anneme dediğim anda annem 'Ben seni o hastanede dünyaya getirmiştim' dedi. Beni dünyaya getirdiği oda da karantinada kaldım'' açıklamasını yaptı.

'Karantina süresi bitince Vuhan'a dönmeyi düşünüyorum'

Çin'de eğitim gören Meltem Soylu da, ''Vuhan'da eğitim görüyordum. Virüsün yayıldığını duymuştuk ama bu kadar olabileceği tahmin etmedik. Elçiliğimiz çok düzenli bir şekilde yürüttü. Evlerimizden alındık. Ulaşımın sıfır olduğu bir yerden ülkemize getirildik. Vuhan'da karantina süresi bittikten sonra oraya dönmeyi düşünüyorum'' dedi.

https://enpolitik.com/haber/319601/cinden-getirilen-42-vatandas-icin-14-gunluk-koronavirus-karantinasi-sona-erdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*