CHP'den Ankara Valiliği'ne 'bağış' tepkisi!

Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin koronavirüs (corona virüs) nedeniyle başlattığı yardım kampanyasında toplanan paraların Hazine'ye aktarılmasını istedi. Karara tepki gösteren CHP'li Murat Emir 'Henüz hukuki süreç devam ediyorken valiliğin bu paralara el koyması, ancak 'gasp' kelimesi ile tanımlanabilir' dedi.
CHP'den Ankara Valiliği'ne 'bağış' tepkisi! | enpolitik.com
Eklenme Tarihi: 31.07.2020 20:23:45 - Güncellenme Tarihi: 01.08.2020 23:35:56

Ankara Valiliği, koronavirüs salgını nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce başlatılan bağış kampanyasında toplanan 3,5 milyon TL'nin kamuya geçirilmesi gerektiği yönünde rapor hazırladı.

Ankara Valiliği'nin raporuna tepki gösteren CHP'li Murat Emir "Bu kararda tamamıyla bir hukuksuzluk söz konusu" dedi.

"ANCAK 'GASP' KELİMESİ İLE TANIMLANABİLİR"

BirGün'ün haberine göre, paraların vatandaşlar tarafından, belediye üzerinden yine 'Vatandaşlara yardım yapılsın' diye verildiğinin altını çizen Emir "Dolayısıyla henüz hukuki süreç devam ediyorken valiliğin bu paralara el koyması ancak 'gasp' kelimesi ile tanımlanabilir" ifadelerini kullandı.

"BU KARAR BİR PANİĞİN İŞARETİ"

Belediye Kanunu’nun belediyelerin bağış kabul edebileceğini açık şekilde tanımladığına belirten Emir şöyle devam etti:

"CHP'li belediyelerin bağış kampanyaları altında ezilen siyasi iktidar, alelacele 'Biz Bize Yeteriz' kampanyası başlatmış ve aynı katılımın sağlanmadığını görerek bu paraya el koymuştu. O işlem de son derece hukuksuz ve haksızdı ama yine de hukuki süreç devam ediyordu. Valiliğin başka işi yokmuşçasına bu kararı alması bir paniğin işareti. Yargı, bu paraların tekrar belediyelere verilmesini talep ederse bu sefer geri dönülemez bir noktaya gelinecek. Belediyelerimizin önüne sürekli hukuk görüntüsü adı altında hukukla ilgisi olmayan yöntemlerle çıkıyorlar."

https://enpolitik.com/haber/323058/chpden-ankara-valiligine-bagis-tepkisi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*