GÜMÜLDÜR MANDALINASINA FESTIVAL

Izmir’in Menderes Ilçesi'nde düzenlenen Gümüldür Özdere Mandalina Festivali bu yil da renkli görüntülere sahne oldu. Çesitli etkinliklerin ve yarismalarin düzenlendigi festivale çok sayida kisi katildi.
Kültür-Sanat 27.11.2022 16:44:00 0

Izmir’in Menderes Ilçesi'nde düzenlenen Gümüldür Özdere Mandalina Festivali bu yil da renkli görüntülere sahne oldu. Çesitli etkinliklerin ve yarismalarin düzenlendigi festivale çok sayida kisi katildi.

Ücretsiz ikramlarin yapildigi ve oyun parkurlarinin kuruldugu festivalde, balon katlama atölyeleri, birbirinden renkli yarismalar, süper kahraman maskotlari ve sihirbaz gösterileri ilgi çekti. Ersin Show’un moderatörlügünde iki gün süren festivalde, mandalinali tatlarin yaristigi yemek yarismasi ve en iyi mandalina üreticisi yarismasi çekismeye sahne oldu. Yarismada dereceye girenlere ödüllerini Menderes Belediyesi Baskanvekili Erkan Özkan, Menderes Kaymakami Cevat Çelik ve CHP Menderes Ilçe Baskani Sezen Sen takdim etti.

Katilimcilarin müzige ve eglenceye doydugu festival Zakkum konseriyle taçlandi. Festivalde konusan Menderes Belediye Baskanvekili Erkan Özkan, ilçenin tanitimi için çalismalara devam edeceklerini belirterek sunlari söyledi:

“Bizler Menderesimizi ve ilçemize has degerlerimizi tanitmak adina var gücümüzle çalismaya devam ediyoruz. Bu anlamda yaklasik 600 bin civarinda mandalina agacimizin bulundugu ve yillik 50 bin ton rekolte elde ettigimiz satsuma mandalinamizi ulusal ve uluslararasi alanda tanitmak adina Gümüldür Özdere Mandalina Festivalimizi her yil coskuyla gerçeklestiriyoruz. Ve ilerleyen yillarda da gerçeklestirmeye devam edecegiz.”

ÜRÜNE VE ÜRETICIYE DESTEK

Üreticiye destek konusunda Menderes Belediyesi olarak önemli adimlar attiklarini ifade eden Özkan, sözlerini söyle sürdürdü:

“Menderes Belediyesi olarak, üreticimizin isteklerine daha saglikli cevap verebilmek ve ilçemiz adina tarim alaninda projelere imza atmak adina Tarimsal Hizmetler Müdürlügümüzü hayata geçirdik. Kurdugumuz müdürlügümüz ile üreticimiz ürünü yetistirme ve hasat etme konusunda büyük kolayliklar elde edecek. Bu konuda en önemli adimlarimizdan biri de yemek artiklari ve pazarda kalan sebzelerden elde edecegimiz organik gübreleri üreticimize ücretsiz dagitma olacak. Menderes Belediyesi olarak hayata geçirecegimiz projemiz ile üretim konusunda zorluk yasayan çiftçimizin bir nebze de olsa yanlarinda ve destekçisi olarak ücretsiz gübre dagitimi yapacagiz.”

Tarim girdilerinin maliyetlerinin artmasindan dolayi üreticilerin de büyük zorluklar yasadigini vurgulayan Özkan, iktidarin bu konudaki çalismalarini daha da iyilestirmesi gerektigine dikkati çekti. Menderes Belediyesi olarak, ilçede bulunan kadin kooperatiflerine de destek olduklarini belirten Özkan, sözlerini söyle noktaladi:

“Ürüne ulasan çiftçinin ürünü islemesi adina da ilçemizdeki kooperatiflerimiz devreye giriyor. Kooperatiflerimizdeki emektar kadinlarimiz, ürünlerimizi farkli inovatif çalismalarla yeniden harmanlayarak ortaya yepyeni ürünler çikariyorlar. Bu anlamda ben üreticilerimize ve kooperatiflerimizdeki emektar kadinlarimiza bir kez daha tesekkür ediyorum.”

Festivale, CHP Izmir Milletvekili Kani Beko, Menderes Ilçe Kaymakami Cevat Çelik, CHP Izmir Il Baskan Yardimcilari, CHP Menderes Ilçe Baskani Sezen Sen ve ilçe yönetimi, meclis üyeleri, diger siyasi partilerin ilçe baskanlari ve binlerce vatandas katildi.


Cuma 8.2 ° / -1.2 °
Cumartesi 3.1 ° / -0.4 °
Pazar 1.3 ° / -1 °